Scyzoryki

Historia marki Victorinox – czyli o najpopularniejszym producencie scyzoryków

Zastanawiasz się nad wyborem scyzoryka, jednak nie wiesz, jaka marka sprawdzi się najlepiej i posłuży Ci przez wiele lat? W takim razie koniecznie weź pod uwagę produkty marki Victorinox, ponieważ scyzoryki tej firmy są dostępne na rynku od ponad stu lat! Dzięki temu możesz mieć pewność, że żaden produkt tej firmy Cię nie zawiedzie. Różnorodność natomiast sprawia, że na pewno uda Ci się wybrać odpowiedni dla siebie model.

135 lat historii!

Historia firmy Victorinox sięga jeszcze 1884 roku. W tamtym czasie, szwajcarski przedsiębiorca Karl Elsener postanowił założyć firmę zajmującą się produkcją noży. Natomiast w 1890 roku  założył Stowarzyszenie Producentów Noży. Celem organizacji było sprawienie, by szwajcarska armia nie potrzebowała korzystać już z noży produkowanych w niemieckim Solingen. Z tego powodu, już rok później pod tym względem, rodzima armia stała się niezależna.

Przełomowym momentem w działalności firmy była chwila, kiedy ukazał się pierwszy scyzoryk. To 12 czerwca 1897 roku opatentowano to urządzenie, które miało miano Szwajcarskiego Noża Oficerskiego. Również do dzisiaj często się go tak nazywa.

Co prawda dzisiaj nie jest to najmodniejsze rozwiązanie w przypadku wojska, jednak w tamtych czasach wydarzenie to przyczyniło się do rozprowadzenia marki na cały świat.

Od 1909 roku firma jako swojego logo używa białego krzyża na czerwonym godle. W tym samym czasie marka zostaje określona nazwą Victoria, gdyż tak na imię miała zmarła matka założyciela. Obecna nazwa jest znana dopiero od 1921 roku, kiedy Karl Elsener zaczął do produkcji swoich scyzoryków używać stali nierdzewnej o nazwie inox, stąd też fuzja słów – Victorinox.

W czasie II wojny światowej, marka zajmowała się produkowanie bagnetów, noży oficerskich itd. Zakład wtedy musiał być chroniony i w tym celu zatrudniono kilkunastu mężczyzn, jednak każdy z nich miał więcej, niż 50 lat.

1941 rok był wyjątkowo trudny dla firmy. Do tego stopnia, że większość maszyn została wywieziona w góry – by ewentualny najazd niemieckiego wojska nie przyniósł agresorom żadnych korzyści. Po 1945 roku szwajcarskie noże oficerskie zaczęły się cieszyć sporą popularnością wśród żołnierzy amerykańskich.

W międzyczasie działała także inna firma tworząca scyzoryki – Wenger, jednak poprzez kłopoty finansowe została wykupiona przez Victorinox w 2005 roku. Początkowo scyzoryki Wenger nadal były dostępne na rynku pod własnym logo, jednak od 2014 roku zostały one włączone do oferty Victorinox. Do dzisiaj marka jest zarządzana przez potomka założyciela, a dokładnie prawnuka – Carla Elsenera Juniora.

W ofercie Victorinox nie znajdują się jednak wyłącznie scyzoryki. Oczywiście, to z nich najbardziej znana jest marka, jednak można zaopatrzyć się także w tzw. Swisscard, czyli zestaw przydatnych narzędzi ukrytych w opakowaniu o wymiarach karty kredytowej. Dodatkowo firma oferuje wielofunkcyjne kombinerki, czyli tzw. Swisstool i Cybertool. Poza wielozadaniowymi narzędziami Victorinox oferuje także sztućce, noże kuchenne, a także odzież i zegarki.

Możliwość komentowania Historia marki Victorinox – czyli o najpopularniejszym producencie scyzoryków została wyłączona